Yhdistys perustetaan perustajajäsenien näkökulmasta tärkeän tai tarpeellisen tehtävän ympärille. Tehtävää toteutetaan toiminnan kautta. Perustoiminnan lisäksi yhdistyksissä toimivilla on hoidettavana mm. yhdistyksen hallinnointi, taloudenhoito, viestintä ja kehittäminen omine kysymyksineen, jotka saattavat joskus olla päätä vaivaavia ja voimia vieviä. Kysymykset ovat yhteisiä kaikille yhdistyksille ja järjestöille.

Keski-Suomen Yhteisöjen Tuki ry:n järjestöjen tuki- ja kehittämispalveluiden tehtävänä on auttaa yhdistystoimijoita mieltä askarruttavissa kysymyksissä ja yhdistystoiminnan haasteissa. Yhdistystoimija voi ottaa yhteyttä ja kysyä neuvoa tai käydä juttelemassa paikan päällä asioista. Lisäksi tuki- ja kehittämispalvelut järjestävät erilaisia kursseja tai koulutuksia, joissa saa ajankohtaista tietoa yhdistystoiminnan eri näkökulmista. Koulutuksia on kolmenlaisia: pienoiskursseja yhdistystoiminnan perusasioista, yleisöluentoja ja -tilaisuuksia järjestötoimijoille ajankohtaisista asioista ja koulutuskokonaisuudet järjestötoimijoille ja erityisesti ammatikseen järjestöissä toimiville henkilöille. Koulutuksia toteutetaan maakunnan eri alueilla.

Koulutusten tavoitteena on lisätä yhdistyksissä toimivien tietoa ja osaamista ja helpottaa sitä kautta yhdistyksen hallinnointiin ja kehittämiseen liittyvää työtä. Näin toimijoiden voimavaroja riittää enemmän itse toiminnan suunnitteluun ja toteuttamiseen. Koulutusten suunnittelussa kuunnellaan yhdistystoimijoiden tarpeita ja koulutuksia toteutetaan joustavasti tarpeiden mukaan. Vinkkejä ensi vuoden koulutussuunnitteluun otetaan mielellään vastaan!

Loppuvuonna toteutettavia koulutuksia ovat mm. Pähkinöitä pussiin! – eväitä projektisuunnitteluun yhdistyksille (yhteistyössä SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry, Sovatek –säätiö), Virtuaalinen iltakoulu luottamushenkilöille aiheena Hyvin hoidettu sisäinen valvonta! (yhteistyössä SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry), Yhdistys työnantajana sekä Palkkatuella työllistäminen yhdistyksissä –koulutusillat. Tietoa koulutustarjonnasta ja koulutusten esitteet löydät www.yhdistystori.fi – portaalin Koulutusta ja tapahtumia – sivulta. Tilaamalla Yhdistystorin – uutiskirjeen saat tietoa myös suoraan sähköpostiisi.

Osaamisen lisäämisen lisäksi koulutukset ovat mainioita paikkoja kohdata ja tavata muita yhdistyksissä toimivia aktiiveja. Kokemusten ja vinkkien vaihto tuo oman lisäarvonsa koulutusten antiin. Kannattaa siis tulla mukaan koulutuksiin!

Koulutusterveisin Tiina Sivonen, Keski-Suomen Yhteisöjen Tuki ry

 

Kansalaistoiminnankeskus Mataran logo.
Logo, Keski-Suomen Yhteisöjen Tuki
We use cookies
Sivujemme suunniteltu toiminta edellyttää evästeiden käyttöä. Voit hyväksyä tai kieltää evästeiden käytön.